úterý 3. února 2015

Brtnické ledopády 2015 – aneb první společné ultra, Tour de Goulash a Tour de teplá voda

Brtnické ledopády 2015 – aneb první společné ultra, Tour de Goulash a Tour de teplá voda

Když jsem v prosinci dokončil pražskou stovku, tak jsem slíbil své ženě, že další stovečku, kterou bude mít ona v plánu půjdu s ní. Jednak jsem ji chtěl namotivovat, jednak jsem chtěl poznat, jaké to je jít ve dvou. No, a jelikož jsme se přihlásili na TDS, který se půjde v srpnu ve Francii (119km, +7250m, 33h limit), tak jsem potřeboval poznat, jak na tom Andy je, abych věděl, kde v tréninku budeme muset přidat a taky jsem chtěl trochu potrénovat mou základní vytrvalost.

Počasí slibovalo zajímavé dobrodružství – zhruba 10+ cm relativně čerstvého sněhu, místy led, teploty dost pod nulou po celý den a k tomu vítr, možnost sněžení a relativně velká vlhkost. Pocitová teplota od -7 na startu až po -15 v cíli. Oblečení bylo jednoduché – co nejvíce tak, aby se ještě dalo pohnout. Takže jsem zvolil tradičně věci od Assosu, které jsou mimořádně funkční a navíc fešnéJ Do batohu pro jistotu nepromokavá bunda a kalhoty. V batohu jsem ještě nesl spoustu dobrot pro oba – tyčinky, housky, toasty, pití, tablety, gely. Náhradní baterku, náhradní zdroj, kabely k napájení všech zařízení a další nezbytnosti. V sumě kolem 4,5-5kg zátěže.

Do Mikulášovic jsme dorazili relativně brzo a cesta docela utekla. Rychle jsme si vzali čip, kartu s kontrolami a itinerář na první část trati a já se šel ještě na chvíli prospat. Andy mezitím dala jedno předstartovní pivo – na zahřátí a zahnání žízně (a trémy)J Oblíkání byl celkem náročný proces, vše pečlivě navrstvit a utěsnit, aby drahocenné teplo neunikalo. Po 30 minutách, kdy jsem byl izolován lépe, než pasivní domek a měl na sobě více vrstev, než domácí tiramisu, jsem seděl v tělocvičně a čekal na start. 
Wild selfie

Těsně před 23:00 nás Olaf vytáhnul ven na start. Chytře jsme si stoupli hned k čáře – zaprvé abychom viděli na prvních pár metrů, a zadruhé jsme doufali, že nás někdo vyfotí (povedlo se…J). 
Foto by Zdeněk Černý

Taktiku jsme měli jasnou – po rovině svižná chůze, z kopce úsporně běžet, do kopce se prostě nějak dostat. Nicméně po startu jsme se rozběhli a doběhli až na první kontrolu, kde byla (aspoň pro mě) nezvyklá zácpa a fronta na fixu. Hned po kontrole jsme pokračovali nádherným úsekem přes zasněžené pole, lesy do Německa, kde přes několik dalších kopců trasa pokračovala až nad Schmilku. Tady byl první velký seběh -  nádherná cesa, schody, kameny, relativně technické, ale rychlé. Bez problémů jsme se dostali k Labi, kde mi na chvíli přišlo, že od řeky nejde zima. Asi po 50m mě to ale přešlo a začal jsem se těšit na další stoupání.

Přes vyhlídku jsme pokračovali směrem k další kontrole na 27.km. Andy jsem pravidelně „nutil“ pít z vaku – teplý enervit přišel vždy vhod. V janově a čipové kontrole jsme dali rychlé občerstvení (3koláčky, čaj a já dolil vařící vodu do vaku – dotaz paní – „vy to pijete tak horké…“ – se pro mě stal heslem dne). Po 20 minutách jsme byli zase na trase a kolem soutěsek jsme upalovali směrem k Pravčické bráně. Jednoznačně pro mě nejkrásnější úsek byl od třech pramenů, přes pravčickou, a pak po vrstevnici na mezní louku a dále přes malou pravčickou, šaunštejn až do vysoké lípy – byl to opravdu nádherný trail, navíc nás tam zastihlo svítání, všude bylo krásně ticho a přesně to jsou ty chvíle, proč po lesích a polích běhám. Najednou jsem byl tak nějak blíže přírodě a vnímání všeho bylo daleko intenzivnější.
Easy saturday morning

V lípě jsme dali polívku, birella a zase upalovali dále (teda ještě jsem si vyptal teplou vodu – „vy chcete teplou, jo?“…J).

Za vysokou lípou cesta pokračovala zase krásným terénem, ale někde kolem 50.km na Andy padla krize – po těch letech už to poznám, tak jsem do ni začal tlačit tablety enervitu, více pití a energie. Trochu jsme zpomalili, navíc přišly „těžsí“ kontroly na vyhlídkách a pár prudších kopců (jako třeba Spravedlnost). 
From the bottom of the well

Nějak jsme se doplácali do Krásné lípy, kde nás mile překvapil guláš a vůbec ochota místní obsluhy, Do Andy jsem natlačil další tablety enervitu, magnezko od powerbaru, speed8, čaj, birell. V lípě jsem měl v plánu zapojit telefon a hodinky do zdroje a dobít trochu energie – bohužel zdroj odmítl spolupracovat, jakože není šťáva…po obvyklé prosbě a obvyklém dotazu – „vy to pijete horké?“ – jsme pokračovali dále směr Kyjov, kde opět začínala velice zajímavá pasáž plná vyhlídek, schodů, žebříků, výběhů k ledopádům a jeskyním až so Brtníků, kde byla další kontrola.

Rychlý guláš a rychle dále – vycházeli jsme už za tmy a mysleli si, že brzo budeme v cíli. Bohužel únava udělala svoje, asi jsme trochu zpomalili, navíc byl závěr navigačně náročnější (hledej cestu na poli), takže posledních cca 25 km jsme si opravdu náležitě vychutnali. Zima byla pořádná a únava se stupňovala, ale Andy zabojovala a vydržela ve skupince, takže jsme věděli kudy a navíc drželi slušné tempo. S jedním gelem od Enervitu to pak zvládla až na cílovou louku, kde se i mě čas zpomalil a vše plynulo pomalu jak ve zpomaleném filmu. Naštěstí jsme překonali i ten poslední – nekonečný - kilometr a byli v cíli v restauraci u Huberta – pípnout, hodit do sebe gulášovku, čaj, doběhnout pro auto a rychle topit (budiž blahořečen vynálezce topení v sedačkách) a domů.


Výsledný čas 24:03 hodnotím jako velice slušný – vzhledem k terénu, který jsem neznal, jsem očekával čas někde kolem 24h, optimisticky jsem myslel na 21 hodin. Po projití celé trasy ale hodnotím 24 hodin jako velmi dobrý výkon – zvláště když si uvědomím, že jsme našli místo 105km skoro 115. Mně od začátku nešlo o umístění. Celkově jsem si to docela užil, škoda jen té zimy o druhé noci. S Andy teď zapracujeme na kopcích a vytrvalosti (Mallorca kolo + Tramuntana) a myslím, že to bude směrem k TDS dobré a limit by pro ni neměl být problém. Další velký test bude asi pro Andy na Krakonošovi. No a na společný výlet pomažeme už tuto sobotu, jelikož jsme se za těch 24 hodin nestihli pořádně pohádat a moc se nám to líbilo a nohy už nás skoro nebolí. (a protože na kolo to venku ještě nebude).

Žádné komentáře:

Okomentovat